کنفدراسیون کار ایران-خارج از کشور روز سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ (۱۶ آوریل ۲۰۲۴) نشست مشترکی با کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری ITUC برگزار کرد.

این جلسه به صورت آنلاین برگزار شد و لوک تریانگله (Luc Triangle) دبیرکل به همراه چند تن دیگر از مسئولین ITUC حضور داشتند.

در این نشست ضمن معرفی بیشتر ILC و اهداف و برنامه های آن به ITUC، وضعیت کارگران ایران، محیط‌های کار و سرکوب تشکل‌یابی مستقل کارگران و فعالین جنبش کارگری توسط جمهوری اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. همچنین گزارش کوتاهی از آخرین اعتراضات کارگری در ایران ارائه و به وضعیت کارگران زندانی اشاره شد.

در این نشست، کنفدراسیون مراتب اعتراض شدید خود به گزارش سالانه سازمان جهانی کار در اجلاس سال ۲۰۲۴ را اعلام کرد. در گزارش امسال تنها به دو مورد شکایت درباره مسئله تبعیض جنسیتی علیه کارگران از سوی جمهوری اسلامی و مسئله کار کودکان اشاره شده بود و درباره ده‌ها مورد نقض سیستماتیک حقوق کارگران از جوانب مختلف و همچنین سرکوب خشن فعالین کارگری هیچ شکایتی ثبت نشده است.

لوک تریانگله ضمن برشمردن ملاحظات ITUC و همچنین اشاره به نقض مکرر حقوق کارگران و سرکوب تشکل‌های مستقل کارگری در ایران، با استقبال از موارد مطروحه برای بررسی و شکایت از جمهوری اسلامی، خواستار تقویت و هدفمند کردن روابط با کنفدراسیون و تنظیم گزارشات مستقل برای پیگیری در سازمان جهانی کار شد.

در این نشست موارد زیادی پیرامون وضعیت کارگران ایران و راه‌های جلب حمایت بیشتر بین‌المللی مورد بررسی قرار گرفت.

کنفدراسیون کار ایران-خارج از کشور حَسَب اهداف و وظایف خود در تعمیق و گسترش حمایت از کارگران ایران و تلاش برای اِعمال فشار بیشتر علیه جمهوری اسلامی، نشست‌ها و فعالیت‌های خود با سازمان‌های بین‌المللی و اتحادیه‌های کارگری کشورهای مختلف را تداوم و افزایش خواهد بخشید.

کنفدراسیون کار ایران-خارج از کشور

۲۸ فروردین ۱۴۰۳ – ۱۶ آپریل ۲۰۲۴


همین امروز عضو شوید

علیه مجازات اعدام

آزادی فعالین دربند

جنبش کارگری